Hurá, jedeme do kempu- známe však dobře všechna pravidla?

15.01.2018
Tento článek je zaměřen na obecnou informovanost o tom, jak bychom se měli chovat při našem pobytu v kempu. Možná si řeknete, že to není nic nového, ale opravdu znáte všechna tato pravidla?

Chystáte se o letošní dovolené na pobyt v kempu? Určitě to je úžasný nápad a čeká Vás tam velké množství zábavy, zážitků a možná i nových přátelství, protože kempování, ať už pod stanem, nebo v obytném voze či přívěsu, rozhodně patří mezi jednu z nejkrásnějších forem zážitkové dovolené.

Věděli jste však, že i tato forma dovolené má svá pravidla?

Zde naleznete 14 nejzákladnějších pravidel 

1. Kempaři se zdraví

2. Pozemek sousedního kempaře, je jeho a můj je zase můj
3. Vždy nápomocen
4. Markýzu či jiný přístřešek mám v dostatečné vzdálenosti od svého souseda
5. Ctím soukromí svého souseda- nekoukám mu "pod talíř"
6. Doba odpočinku je opravdu dobou odpočinku
7. Bouře, průtrž mračen či jiná nečekaná událost- pomáháme si navzájem
8. Sprcha a prostory pro umývání zůstávají po mně čisté
9. Umývadlo a dřez slouží k umývání a zůstávají i po mém použití čisté
10. V kempu jezdím pomalu, nejsem na závodech
11. Své čtyřnohé kamarády nenecháváme volně pobíhat po kempu
12. Zábavný večer ukončuji v souladu s provozním řádem kempu
13. Gril není dýmovnice, na grilu se griluje, ale neobtěžuji okolí
14. Tolerance

1. Kempaři se zdraví

Někomu to možná příjde samozřejmé, ale často se stává, že se na toto základní pravidlo zapomíná. A přitom nejde o nic složitého. Když někam přijedu, pozdravím nejbližší okolí a pak už se věnuji svým aktivitám. Projde-li kolem mého stanu, či karavanu osoba, která semnou naváže oční kontakt (či naopak) - prostě jen pozdravím. Zkuste to. Uvidíte, že pobyt v kempu bude hned příjemnější a veselejší, obzvláště, když k pozdravu přidáte úsměv.

2. Pozemek sousedního kempaře, je jeho a můj je zase můj 


Stále a pořád dokola omýlané pravidlo, které někteří kempaři porušují a přitom na tom není nic složitého. Pokud má kemp vytyčené pozemky, tak přes ně nechodíme, nedovolujeme dětem tento pozemek využívat na hraní a naše čtyřnohé miláčky držíme mimo něj. Také si přes něj nezkracujeme cestu. Ostatně proto jsou v kempech značené cesty, které Vás bezpečně a bez úhony dovedou na místo, které potřebujete.

A pokud kemp nemá vytýčené pozemky? Je to jednoduché. Stačí se zamyslet a říci si, co by Vám bylo, nebo nebylo příjemné a jak blízko byste chtěli mít nejbliší stan či karavan. Obecně se traduje, že min. 1- 1,5m kolem Vaše obydlí byste měli mít svůj nenarušený prostor.

3. Vždy nápomocen 

Ano, není nic příjemnějšího, než ve slunečních dnech sedět u vašeho karavanu či stanu, vychutnávat si dobrou kávičku, pivo, nebo jiný drink a nerušeně pozorovat okolí. Pokud však přijíždí někdo nový, kdo očividně potřebuje pomoci, měli byste tuto siestu přerušit a být nápomocni.

Přijel někdo s přívěsem a potřebuje pomoci jej zatlačit na místo? Přijel někdo s obytným vozem a na úzké parcele potřebuje pomoci s navigací pro bezpečné postavení vozu? Má stanař problém se stavěním stanu a kolem běhá nervózní manželka a děti? Tak přesně to jsou ty situace, kdy pomocná ruka zlepší náladu nově příchozímu. Třeba právě v tento moment navážete nové dlouholeté přátelství. Jak že se to říká? "V nouzi poznáš přítele".

4. Markýzu či jiný přístřešek mám v dostatečné vzdálenosti od svého souseda 

Představte si, že sedíte u svého karavanu, přijede druhá posádka, zabydlí se, vytáhne markýzu a ejhle, co se nestane - vysunutá markýza zasahuje do Vašeho pozemku. Co teď?

Máme vždy dvě možnosti. Domluvit se se sousedem na tom, že to ani jednomu nevadí (pozor, v zahraničí to skoro vždy vadí!), vše je tedy v pořádku a nebo je třeba přeparkovat. Jinak to bohužel nejde. To samé samozřejmě platí i pro stanaře, kteří si postaví svůj stan a zjistí, že není v dostatečné vzdálenosti od obydlí souseda.

5. Ctím soukromí svého souseda - nekoukám mu "pod talíř" 

Další z pravidel, které je v českých kempech často porušováno. Pokud někam přijedete, pamatujte, že není slušné postavit svůj karavan, obytný vůz či stan vchodem k sousedovi. Nebo se Vám líbí pozorovat jej jak ráno snídá, v poledne obědvá a večer večeří? Vám to možná nevadí, ale věřte, že sousedovi tím můžete celkem hezky zkazit dovolenou. Ne každý je rád pozorován v rámci svého soukromí.

Proto vždy před Vašim zabydlením si rozmyslete kde bude vchod do Vašeho obydlí a až pak postavte stan, nebo zakempujte karavan. Pokud to jinak nejde, domluvte se na řešení se sousedem. 

6. Doba odpočinku je opravdu dobou odpočinku 

V zahraničí má skoro každý kemp vyhrazenou dobu odpočinku, kterou musíte respektovat. Bývá stanovena na poobědný čas a slouží k takzvané "siestě" (13.hod - 15.hod). Samozřejmě to neznamená, že musíte sedět potichu u vašeho stanu či karavanu, jen je třeba respektovat, že někteří návštěvníci kempu si rádi po obědě odpočinou a chtějí mít klid. Pro zábavu a další činnosti v tomto vymezeném čase využijte hřiště či jiné prostranství kempu k tomuto účelu vyhrazené.

7. Bouře, průtrž mračen či jiná nečekaná událost - pomáháme si navzájem 

Zejména v letních dnech se stává, že se nečekaně přižene silný vítr, bouře, nebo průtrž mračen. V ten moment nastává boj s časem a vy máte co dělat, abyste rychle pozavírali otevřená okna, zkontrolovali že je markýza či předstan dobře ukotvená a věci, které by mohly ve větru poletovat po kempu musíte uklidit. Vše jste stihli a co dál?

Pravidlem bývá "rozhlédnu se po svém nejbližším okolí a pokud vidím, že soused je na výletě a nemá dobře zabezpečeno obydlí (stan, karavan), pokusím se dle svých maximálních možností tuto situaci vyřešit". Nikdy totiž nevíte, kdy se to stane Vám a určitě byste za tuto sousedskou výpomoc byli v rámci Vaší nepřítomnosti vděčni.  

8. Sprcha a prostory pro umývání zůstavají po mně čisté 

Všichni známe ten příjemný pocit, kdy po celém dni se jdeme osprchovat. Smyjeme celodenní prach, písek z pláže, nebo vydrbeme zablácené děti. Máme svou dávku očisty splněnu a jdeme se věnovat dalším naplánovaným aktivitám. Pozor! Nezapomněli jste na něco?

Stává se to bohužel často. V samé radosti ze své očisty opouštíme prostor sprchy a už se neohlédneme a nezkontrolujeme zda po nás zůstalo vše stejně čisté, jako to bylo před naším příchodem.

Takhle tedy opravdu NE.

Ani Vám by se nelíbilo vlézt do sprchy, kde písek skřípe pod nohama, vlasy po předchozím návštěvníkovi jsou v odpadu a bahýnko z dětí se statečně drží na okraji sprchy. Místo, abyste se věnovali sprchování, budete polovinu času věnovat čištění a zcela jistě Vás to naštve. Vzpomeňte si při každém Vašem odchodu ze sprchy na tuto situaci a ukliďte po sobě. Ono to zase tolik času nezabere.

9. Umyvadlo a dřez slouží k umývání a zůstávají i po mém použití čisté 

To samé, co byste měli dodržovat u sprchy, platí i pro umyvadlo a dřez na nádobí. V parném dni by se Vám zcela jistě nelíbilo umývat nádobí v zapáchajícím dřezu plném zbytků jídla po předešlém návštěvníkovi. Nebo se chcete dívat na zbytky jídla a být informováni o tom, co dnes měli k obědu? A teď si představte, že přesně tohle může prožívat návštěvník umývárny po vás ...

A co zubní pasta na umyvadle? Opravdu po Vás ani Vašich dětech nikde nezůstala? 

10. V kempu jezdím pomalu, nejsem na závodech 

Zejména mladí řidiči na toto pravidlo zapomínají. Zcela jistě je chválihodné jejich nadšení z dovolené a campingu, méně však už radost z rychlé jízdy! Pamatujte, že nikdy nevíte, kdy Vám nějaké nadšené dítě nečekaně vjede, či vběhne pod auto zpoza stromu či karavanu. 

11. Své čtyřnohé kamarády nenechávám volně pobíhat po kempu 

Tohle pravidlo se někdy těžko dodržuje, ale je třeba, aby majitelé čtyřnohých kamarádů na něj mysleli. Ne každý je totiž stejný milovník psů, jako vy a věřte, že "očůraný" stan, nebo kolo karavanu jeho majitele rozhodně nepotěší.

A co "hovínka"?

Další ze smutných faktů, které se v kempu dějí. Majitelé nechají svého psa volně pobíhat a nehlídají kde vykoná potřebu. Pro Vás, páníčky, to sice může být odpočinek od každodenní potřeby venčit svého psího kamaráda, jako tomu bývá doma, ale to neznamená, že nebudete po svém pejskovi uklízet v kempu. Ani Vám by se nelíbilo při procházení kempem šlápnout do psího "hovínka". Pamatujte prosím na to!

12. Zábavný večer ukončuji v souladu s provozním řádem kempu 

Dovolená je spojena s odpočinkem, relaxem, zábavou a povídání s přáteli. To vše je v pořádku a rozhodně to ke kempování patří. Nebuďte však přehnaně hluční. Uvědomte si, že Vaše dobrá nálada či styl hudby, kterou posloucháte, nemusí být plně v souladu s ostatními kempaři, zejména pokud je už hodně pozdní večer. Vždyť "zítra je taky den" a co jste si nestihli během Vašeho večerního grilování a popíjení říci, stihnete i v dalším dni.

Pokud to nelze jinak a máte naplánovanou dlouhotrvající oslavu, uspořádejte ji v odlehlém koutě kempu, kde to nikomu nebude vadit a nebudete nikoho rušit. Ne každý se chce ten večer veselit stejně, jako vy!

13. Gril není dýmovnice, na grilu se griluje, ale neobtěžuji okolí 

Grilování rozhodně patří ke kempování a snad každý z kempařů se na tuto činnost po celý rok těší. Problém však nastává, když gril začne dýmit. Stát se to může, ale pak je třeba začít situaci ihned řešit. Pokud se rozhodnete v daný moment dělat "mrtvého brouka", věřte, že to ve výsledku nepomůže ani Vám, ani lidem ve Vašem okolí. Sousedé mají zkažený večer, stan či karavan plný kouře a vy padnete v nemilost. A co když třeba zítra budete potřebovat s něčím pomoci? Pokud jste se zachovali neohleduplně, pak nečekejte ohleduplnost od svých sousedů - stálo Vám to za to?

Takže - pokud gril začne kouřit, přeneste jej někam, kde bude v závětří. Nejde-li to jinak, ještě než gril roztopíte, zkontrolujte povětrnostní podmínky a dle toho se rozhodněte. Zároveň se s nebližšími sousedy - fouká-li vítr, nebo tato situace hrozí - domluvte, zda by jim to nevadilo.

Samozřejmě nejlepší je používat bezkouřové grily, nebo grily na plyn a elektřinu. Ono stejně v zahraničí velice často je dán zákaz používání grilů na dřevěné uhlí. Vedou k tomu dva důvody - bezpečnostní (riziko požáru) a pak výše uvedený - s těmito grily neobtěžujete své okolí.

Pokud se tedy rozhodnete používat gril na dřevěné uhlí, vždy pečlivě zvažte kde, kdy a za jaké situace jej chcete roztopit.

14. Tolerance 

Jednoduše řečeno - pokud jedu do kempu, musím vždy počítat s tím, že můj pobytu bude spojen s pobytem více lidí a tím pádem se zde bude střetávat mnoho představ o dovolené v kempu. Pokud tuto dovolenou chcete "přežít" bez psychické újmy, bez tolerance to opravdu nepůjde.

Doufáme že se článek líbil a tímto Vám přejeme krásné dovolené plné nových zážitků