Co je to Stellplatz

Zjednodušeně řečeno Stellplatzy jsou něco mezi kempy a stáním na divoko (Wildcamping). Jedná se o zpevněné plochy (asfalt, štěrk apod.) vyhrazené pro stání obytných aut nebo karavanů. Stání je zde buď zdarma, případně za nižší poplatek s maximální cenou do 10€ za den a auto. V této ceně nebývají zahrnuty žádné další služby.

Velikost a vybavení Stellplatzů bývá velice rozdílné. Od nevybavených stání např. pro dvě obytná auta po parkoviště pro 30 aut s výlevkou, pitnou vodou, elektropřípojkami, vrátnicí, případně i prádelnou (tyto služby bývají za poplatek).

Taktéž zřizovatelé a provozovatelé Stellplatzů jsou velice rozdílní. Od soukromých nadšenců, přes místní samosprávy až po například provozovatele lázní, restaurací apod., kteří se takto snaží nalákat další okruh nových zákazníků. 

Kde je hledat?

Stellplatzy jsou nejvíce rozšířeny ve Francii a Itálii. Naleznete je však po celé Evropě. 

Nejvíce obsáhlou tištěnou verzi seznamu Stellplatzů najdete v Bordatlasu. Bohužel jej vydávají je pouze v Německém jazyce.

Na internetu můžete vyhledávat online například na promobile.de nebo na meinwomo.net kde naleznete cca 30tis stellplatzů v 58 zemích. 

Nebo si můžete nahrát nějakou z aplikací do chytrého telefonu, kde některé po uhrazení menšího poplatku při instalaci umí i offline vyhledávání (např. Stellplatz radar Plus pro iOS). Tato aplikace má i svou bezplatnou verzi pro android. Bohužel nejkvalitnější aplikace nebo seznamy jsou taktéž převážně v Německém jazyce. Obsahují však různé obrázky nebo piktogramy, tak není problém se v nich vyznat. Najdete zde mimo souřadnic i fotky, informace o umístění, velikosti, ceně a dostupných službách. 

Nocování na stellplatzech je levnější alternativa ke kempům a bezpečnější řešení k přespávání na odpočívadlech nebo u benzínek. Zcela jistě se nezalíbí všem, ale určitě stojí za to vyzkoušet.