Jak připravit karavan na novou sezónu

Zima již definitivně skončila a je tedy na čase připravit zazimovaný karavan nebo obytné auto na novou sezónu a Vaše další výlety. Připravili jsme pro Vás několik hlavních rad, na co se zaměřit.

Umytí, vyvětrání

Jarní úklid je práce, kterou většina lidí nemá ráda. Je důležité ale Vaše vozidlo důkladně vyčistit v interiéru i exteriéru. Doporučujeme také pořádně vyvětrat a dostat tak příjemnější vzduch do obytné části vozu a naopak vyvětráte tak i případnou vlhkost. Vraťte zpět matrace, přikrývky, polštáře a další věci, které jste na zimní období vystěhovali. 

Nežádoucí vlhkost

Jestliže Váš karavan nebo obytné auto nestálo celou zimu pod přístřeškem, projděte podrobně stěny, strop a zákoutí vnitřku vozu a hledejte případné vlhké fleky. Případné poškozené místa je důležité co nejdříve opravit, aby nedošlo časem k vážnějšímu poškození. 

Voda

Aby byla voda čistá a bez zápachu, vyčistěte vodovodní a také odpadní potrubí. Nalijte do zásobníku čisté vody vhodnou desinfekci, nechejte ji působit. V ideálním případě váš karavan nebo obytné auto postavte na výpust odpadní vody, napojte jej k přívodu vody, otevřete vodovodní kohoutky a vypouštěcí ventil odpadní vody a nechejte ji protékat několik minut. Vyplavíte tak desinfekci a případné usazeniny a špínu v celého systému. 

Funkčnost spotřebičů

Po zimní přestávce je dobré prověřit funkčnost všech spotřebičů. Všechny spotřebiče opět zapojte a zapněte. Vyzkoušejte lednici, plynový sporák, bojler a další zařízení. Předejdete tak případným nepříjemnostem na Vašich výletech. Zapojte a dobijte motorovou i palubní baterii a vyzkoušejte funkčnost elektrických spotřebčů a žárovek veškerého osvětlení. 

Pneumatiky

Za zimu zcela jistě klesnul tlak v pneumatikách a bude je potřeba dofouknout na optimální hodnotu. Dále zkontrolujte jejich celkový stav a také hloubku vzorku. Prověřte také správné utažení šroubů kol. Nezapomeňte zkontrolovat také stav rezervy. 

Celkový technický stav vozidla

Výše uvedené body jsou specifické pro kontrolu karavanů nebo obytných aut. Zkontrolujte samozřejmě také celkový stav vozidla. Jedná se například o funkčnost brzd, elektroinstalace, motoru vč. prověření servisních intervalů apod. 

Doklady

Jestliže máte prověřené všechny předchozí body, zkontrolujte raději ještě i "papírový" stav vozidla. Podívejte se na aktuálnost technického osvědčení a emisí, platnost povinného ručení apod. Odstraňte také prošlé dálniční známky, případně pořiďte novou. 

Jestliže najdete závažnější závady, případně vady, které nedokážete opravit, obraťte se raději na odborný servis.

Po absolvování této prohlídky by měl být Váš karavan nebo obytné auto připravené na nadcházející sezónu a nemělo by dojít na Vašich cestách k nechtěnému překvapení způsobenému špatnou přípravou vozu.