Jak udržet teplo v karavanu nebo obytném autě

03.11.2017

Jedním z nejdůležitějších faktorů při kempování v zimě je udržení příjemné teploty uvnitř obytného auta nebo karavanu. Sepsali jsme pro Vás nejdůležitější tipy, které Vám pomohou udržet teplo uvnitř vozidla při zimním cestování. 


Venkovní termoclony nebo kryty

Používejte venkovní termoclony nebo termokryty na všechna okna - čelní, boční a také střešní. Zejména jednoduchá skla mají špatnou izolaci proti prostupu tepla z karavanu.

Vnitřní termofolie

Na trhu je možné zakoupit i vnitřní termoclony na okna. Instalací fólií opět snížíte úniky drahocenného tepla ven z obytného auta nebo karavanu.

Kombinace vnitřní a vnější termoclony a folie

Jestliže máte možnost, použijte kombinace výše uvedených bodů. Zdá se Vám to hodně? Vzhledem k ploše prosklení celého karavanu nebo obytného auta, jsou okna tím největším slabým článkem pro únik tepla.

Vnitřní rolety

Rolety na okna nejsou jen doplňkem interiéru a zábranou proti zvědavým pohledům z venku. Vhodně zvoleným typem látky rolety, můžete opět zabránit dalším tepelným únikům z vozu. Rolety doporučujeme zatahovat při soumraku, když už přestává případně hřát sluníčko a začínají klesat ještě více venkovní teploty.

Vnitřní závěsy

Taktéž závěsy vhodně instalované uvnitř vozu mohou částečně zabránit dalším únikům tepla. Doporučujeme je umístit před vstupní dveře, které nemusí dokonale těsnit a také při jejich používání nedojde k velkému průvanu. U alkoven je vhodné dát závěs mezi kabinu vozu a obytnou část. Vytápíte tak menší plochu a oddělíte tak velký prosklený prostor, odkud bude více utíkat teplo.

Izolační převlek kabiny

Na běžné typy obytných aut se vyrábí izolační převleky na přední část vozu. Jsou dostupné v několika velikostech od nejmenších, které zakryjí pouze čelní a boční skla řidiče a spolujezdce, až po ty největší, které ochrání celou přední část od střechy až po zem.

Odvětrání

Zavřete všechny možné otvory odvětrávání, případně nastavte vnitřní recirkulaci. Některé větrací mřížky umožňují otočení do úplného uzavření, případně jde na zimu nasadit speciální krytka pro zimní provoz. Pokud je větrno, tyto otvory jsou velkým zdrojem průvanu a nechtěného přísunu studeného vzduchu.

Teplovzdušné rozvody

Pokud máte nainstalováno vytápění s teplovzdušným rozvodem po voze, tak maximálně otevřete vyústění rozfuků. Neměly by být také ničím zakryty (odložené oblečení, obuv, deky apod.) Před výjezdem také zkontrolujte, zda veškeré teplovzdušné potrubí je nepoškozené a zaústění a přechody jsou bezchybně připojené. V opačném případě by se potřebné teplo nemuselo dostat do potřebných míst a část výkonu topení by tak zůstalo bez užitku.

Elektrické vytápění

Pokud budete připojeni k elektrické síti, používejte v maximální míře elektrické topení. Je výhodné jej nechat i v době nepřítomnosti ve voze mírně temperovat, aby nedošlo k úplnému promrznutí vozu. Taktéž i noční provoz je příjemnější s elektrickým vytápěním - neruší tak jako teplovzdušné topení.

Dostatek plynu

V neposlední řadě se ujistěte, zda máte dostatek zásob plynu. Na provoz topení se spotřebuje výrazně větší množství plynu, než jste zvyklí z letních dovolených. Předejdete tak komplikacím, když by Vám plyn úplně došel, zvlášť když budete mimo dostupnost výměny plynových náplní.

Věříme, že těmito radami Vám zpříjemníme zimní dovolenou. První část bodů lze použít také v létě i před extrémně vysokými teplotami.