Zazimování karavanu

máte dvě možnosti, jak přečkat zimu s karavanem nebo obytným vozem. Buď jej zazimujete a odstavíte na nějakém vhodném místě nebo jej připravíte na zimu a budete jej využívat i přes toto období na cestování. Ať se rozhodnete jakkoliv, tak Vám přinášíme seznam důležitých věcí, které je potřeba zařídit před zimou. 


Kontrola známky STK

Ještě před tím, než odhlásíte Váš vůz na zimní sezónu (v případě, že tak děláte), zkontrolujte si termín další technické kontroly. V případě, že je shodný s termínem "zimního spánku", poznačte si plán technické kontroly před začátkem nové sezóny. 

Kvalitní zimní stanoviště

Odhlášené karavany nebo obytné vozy nemohou stát na veřejných komunikacích. V případě, že nedisponujete vhodným prostorem pro zimní parkování vozidla, domluvte si s předstihem toto místo u poskytovatele. Zkuste se obrátit například na půjčovnu nebo prodejce karavanů - někteří začali tuto službu nabízet i pro ostatní majitele, ale za úplatu. Velká část z nich disponuje krytým parkovacím stáním někde v hale nebo garáži.

Venkovní očista

Předtím, než odstavíte obytný vůz nebo karavan, měli by jste důkladně omýt celé vozidlo. Můžete využít služeb různých mycích center s ručním mytím, myček vozidel nebo vozidlo umýt vlastními silami. V myčkách aut raději zkontrolujte zda rozměry a členění vozu nebude pro myčku problém. Vysoký mycí tlak vody dokonale očistí celou karoserii, ale může poškodit skla oken vozu nebo pneumatiky. Na okna by se měl raději použít speciální mycí prostředek na akrylát a nechat je očistit ručně. Mycí prostředky se dají použít v každém obchodě zaměřeným na autokemping. Mycí proces doporučujeme ukončit navoskováním plechových dílů vozidla. Tím kvalitněji zakonzervujete tyto části proti nečistotě a rzi. 

Údržba těsnění

Veškeré gumové těsnění oken a dveří vyžaduje také Vaši pozornost. Umyjte je a naimpregnujte vhodným prostředkem. Je možné použít mastek nebo glycerol, který seženete v drogerii nebo lékárně. Těsnění tak zůstane déle pružné a nebude praskat. 

Pneumatiky

Aby nedošlo k poškození, doporučujeme pneumatiky nafouknout na maximální tlak doporučený výrobcem. Je dobré je také naimpregnovat (viz. "údržba těsnění"). Je vhodné postavit vozidlo na podpůrné patky (v případě, že jimi disponuje), tak odlehčíte i tlumičům kol. Dosáhnete tak i lepší stability vozu pro čištění interiéru. 

Čištění interiéru

řed zazimováním doporučujeme provést důkladnou očistu interiéru. Vysáté koberce a polstrování je dobré uložit na suchém místě mimo vůz (je-li to možné). Matrace nechejte opřené o okraj postele tak, aby větraly. Veškeré PVC podlahy a hladké povrchy očistěte vodou se saponátem nebo parním čističem. Veškerý nábytek a lednici nechejte po očištění otevřený, aby mohl cirkulovat vzduch.

Kontrola techniky

Zavřete všechny plynové kohouty, vyšroubujte plynové hadice a regulátory (pozor - levý závit). Vodní systémy včetně bojleru vydezinfikujte a potom je zcela vypusťte (přípravky na desinfekci opět zakoupíte v obchodech pro karavaning). Nezapomeňte přitom na vypláchnutí WC. Nechejte kohout od vody a odpadní nádrže otevřený. Desinfekci vodních systémů opakujte opět před zahájením nové sezóny. Dobijte baterie na plnou kapacitu a máte-li možnost tak je vyjměte a uložte na místě chráněném před mrazem.


Zimní karavaning

je docela často podceňován. S kvalitní přípravou si můžete v karavanu nebo obytném voze užít nádherné zimní dny. Ať už se jedná o turistiku, lyžování či jiné zimní sporty nebo prohlídky měst s Vánoční atmosférou, dovolená v karavanu nebo obytném voze je skvělá. 


Zimní výbava

Na zimní výlety vozem je nutné přibalit další výbavu mimo povinné zimní (např. zimní pneumatiky). Lopatka, smetáček a škrabka je samozřejmostí. Kromě toho budete potřebovat kvalitní startovací kabely, termofólie na do oken nebo na celou přední část vozu, sněhové řetězy, nástavce na topení, štěrk, zateplené pracovní rukavice a starou deku, kterou oceníte, když budete muset zalehnout pod vůz v případě poruchy. Doporučujeme natrénovat nasazování sněhových řetězů "nanečisto" -následně v případě potřeby tato činnost bude pro Vás již jednodušší a rychlejší. Mimo toho si přibalte teplé deky a ložní prádlo, které zahřeje i v případě výpadku topení.

Správné rozložení váhy na nápravy

Ujistěte se, zda hnací nápravy vozu (dle modelu přední nebo zadní) jsou dostatečně zatíženy. Kola na zatížené hnací nápravě mají lepší trakci a lépe zabírají na sněhu či ledu zejména při startu. 

Včasná rezervace kempů

Je možné, že v zimních měsících některé kempy nebudou v provozu. Raději se předem informujte a raději si rezervujte místo. V případě stání na stelpllatzech dojeďte na místo ideálně ještě za denního světla. 

Před odjezdem odstraňte led a sníh z vozu

Před každou jízdou odstraňte ze zrcátek, oken, světel, podběhů a střechy led a sníh. Opatrně s odstraňováním ledu ze střechy vozu - může dojít k poškození vnějšího pláště. V případě většího sněžení doporučujeme průběžně sníh odstraňovat ze střechy vozu.

Rozehřejte motor

Před jízdou nechejte rozehřát motor. Není vhodné odjíždět z parkovacího místa ihned po nastartování, zvlášť když vůz stál delší dobu na jednom místě. 

Jezděte se zvýšenou opatrností

Zejména v zimním období se vyplatí jezdit více s rozvahou. Obzvláště na sněhu a ledu používejte brzdu a plyn s citem. Bezpečností odstupy od vozidla před Vámi je ideální ztrojnásobit než při jízdě za sucha. 

Zimní pneu

Nikdy nejezděte s letními pneumatikami v zimě. Používejte vždy zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 4-5mm ideálně na všech nápravách.

Bezpečné stání

Vyvarujte se stání pod stromy, na kterých je hodně sněhu. Padající větve, sníh nebo kousky ledu mohou poškodit střechu nebo větrací otvory. Nezatahujte ruční brzdu - zejména v mrazech nepoužívejte ruční brzdu. Může dojít k přimrznutí brzdových třmenů ke kotoučům.

Stabilizace střechy

V případě, že používáte markýzu, musíte ji dostatečně stabilizovat před poškozením sněhem a větrem. Průběžně odstraňujte velké vrstvy sněhu, ty by mohly promáčknout nebo jinak poškodit střechu. 

Dostatečné větrání

Průběžně odhazujte lopatou sníh z pod obytného vozu nebo karavanu z důvodu zajištění dostatečného přívodu vzduchu a odvětrání plynových spotřebičů. Udržujte větrací otvory na boku a střeše vozidla vždy volné. Nikdy nesmí dojít k jejich ucpání - jinak hrozí nebezpečí udušení.

Použití zazimovací techniky

Nepokládejte připojovací elektrický kabel nikdy na zem tam, kde by mohl přimrznout. Nechejte nepřetržitě temperovat topení a spuštěný bojler, aby se předešlo poškození mrazem. Zajistěte si topné spirály i do nádrží s odpadní vodou, aby nedošlo k jejímu zamrznutí (spirály by měly fungovat na proud z akumulátorů i na 230V). 

Dostatek plynu v lahvích

Zajistěte si dostatečné zásoby plynu. Počítejte s minimální spotřebou 3 kg/den. Prověřte, zda v láhvi je k Propanu přimícháno minimálně 5% butanu. Při takovém složení je používání bezpečné i při arktických teplotách. 

Vlhkost ve voze

Udržujte vnitřek vozu co nejsušší. Mokré lyžařské oblečení je lépe sušit venku pod markýzou nebo v sušárnách v kempu. Dostatečně větrejte po použití sprchy nebo po vaření.